A napjainkban szinte elkerülhetetlen stresszes életmód, a rendszeres ülőmunka (íróasztal, számítógép, illetve az autó kormánya előtt) és az állandósult helytelen testtartás előbb-utóbb jó eséllyel vezet mozgásszervi megbetegedésekhez. A gerincproblémák (nyak, hát, derékfájdalmak, porckorongsérv, gyakori becsípődések stb.) túlnyomó része a helytelen testtartás és a mozgásszegény életmód következtében alakul ki, így kezelésük egyetlen igazán hatékony módja a helyes testtartás elsajátítása, illetve az állapotnak megfelelően összeállított mozgásterápia. A diagnózis felállítása az orvos feladata, a gyógyulásra azonban nincs esély a megfelelő terápia nélkül. A gyógyszerek ugyan átmenetileg csökkenthetik a tüneteket, a cél azonban nem a tünetek, hanem az okok megszüntetése. Enélkül ugyanis a fájdalom újra és újra jelentkezni fog, és megállíthatatlanul romlik a beteg állapota.
Természetes állapotában gerincoszlopunk kettős S görbülettel rendelkezik. Amint a képen is látható, a nyaki és ágyéki részen homorú (lordózis), a háti és keresztcsonti részen pedig hátrafelé hajlik (kifózis). A hajlatok fő szerepe a gerinc rugalmasságának biztosítása, a gerincoszlopra háruló teher ideális elosztása, a csigolyák tehermentesítése. Mai életmódunk sajnos nem kedvez gerincoszlopunknak. A folyamatos feszültség, stressz befolyásolja testtartásunkat, „menekülő” pózt veszünk fel, azaz a fejünket mintegy ugrásra készen előretoljuk, izmainkat folyamatosan feszesen tartjuk. Ez már önmagában problémák tucatjához vezet, hisz a feszes izmok egy idő után megmerevednek, fájdalmasak, túlerőltetettek. Az adott terület anyagcseréje romlik, felhalmozódnak a távozni képtelen salakanyagok, ami nyomásérzékennyé, fájdalmassá teszi az adott területet. Az ülő életmód még tovább rontja a helyzetet.
Mi lehet a megoldás? Mozgásszervi problémák esetén a legfontosabb teendő a tartásjavítás és az általános, illetve célzott izomerősítés, izomlazítás. A helyes testtartás elsajátítása az egészséghez vezető út legelső lépése, így a terápia során is erre koncentrálunk először a testtartás beállításával, tudatosításával, illetve a rögzülést elősegítő gyakorlatokkal. Ezzel párhuzamosan az adott betegségre specifikus izomnyújtó és erősítő gyakorlatokat és légzőgyakorlatokat tanítunk meg a betegnek, melyeket később a saját otthonában, maga is el tud végezni. Mindezt kiegészíti a szelíd mobilizációs technika (Dorn-terápia), illetve az izomnyújtó és lazító masszázsterápia, amely – bármily furcsán is hangzik – nem csupán a jó közérzet biztosításának, az ellazulásnak, a stresszoldásnak egyik leghatékonyabb módja, de az anyagcsere élénkítésével illetve a passzív izomerősítéssel és nyújtással a gyógyulás elengedhetetlen eszköze is. A terápia része a táplálkozási és életmód tanácsadás, az egészséges csontok, izmok és ízületek meglétének ugyanis alapfeltétele az egészséges táplálkozás. Indokolt esetekben a kezelést különféle fizikoterápiás eszközökkel (TENS kezelés, gravitációs nyújtás, csí-ágy) egészítjük ki.