Az ágyéki gerincszakasszal kapcsolatos problémák (lumbágó, isiász, becsípődés, porckorongsérv, meszesedés) előfordulása legalább olyan gyakori, mint a nyaki és vállövi megbetegedéseké.
Az ágyéki gerincszakasz élettanilag homorú (lordosis), az ágyéki csigolyákból és a közöttük lévő porckorongból áll, a medencéhez pedig a keresztcsonttal kapcsolódik. A mozgásszegény, ülő életmód következtében az ágyéki gerincszakasz éppúgy deformálódik, mint a nyaki szakasz. A számítógép előtt ülve a homorulat eltűnik, és – ahogy a képen is látható – domborodik a hátunk. A hibás tartás többszörös terhet ró az amúgy is komoly munkát végző ágyéki szakaszra, hisz a keresztcsont a gerinc tartópillére. Milyen problémákhoz vezethet a tartósan helytelen testtartás?
Becsípődések
Hosszabb "leleplező" írásunkat a becsípődésről lásd ITT
Gerincoszlopunkban a csigolyákat porckorongok választják el egymástól. A porckorongok elsődleges szerepe az, hogy a csigolyákra nehezedő nyomást enyhítsék. Ha a porckorong folyamatos túlterhelésnek van kitéve, idővel veszít ruganyosságából, és egyre laposabbá válik, ezáltal a csigolyák ízfelszínei közelebb kerülnek egymáshoz. Az egymás feletti csigolyák ízületi felszínein egy-egy érzőidegekkel teli tok található. Ha csökken a távolság a csigolyák közt, az ízfelszínek állandó irritációnak vannak kitéve, s ez bizony rendszeres vagy folyamatos deréktáji érzékenységgel, fájdalommal jár. Egy rossz mozdulat, pl. előrehajlásból felegyenesedés, vagy az ágyból történő felkelés hatására az érzőidegekkel teli ízületi tok bolyhai becsípődhetnek az ízfelszínek közé. Ez okozza a hirtelen, szinte elviselhetetlen fájdalmat. A becsípődés következtében a tok be is gyulladhat, s bizony hosszan tartó szenvedésre számíthatunk.
Porckorongsérv
Hosszabb írásunkat a porckorongsérvről lásd ITT
Porckorongsérv esetén a porckorong kiboltosul a csigolyák közül, benyomódik a gerinccsatornába, és ott a szalagot, ideggyököt, gerincvelőt, vagy a gerincvelő burkát nyomni kezdi. A betegség ugyancsak a helytelen testtartás következtében alakul ki leggyakrabban: a homorulat „eltűnésével” a csigolyák előre feszülnek, a porckorong deformálódik, egy idő után pedig kitüremkedhet.
Ízületi kopások (arthrosis), meszesedések
A helytelen tartás következtében az egymás felett álló csigolyákra erőteljes, természetellenes nyomás hat, amely túlterheli a porckorongokat, így ellaposodnak, folyadékot veszítenek. Az ellapulás következtében a csigolyák ízületi felszínei közelebb kerülnek egymáshoz. Az ízfelszínek érintkezésével járó fájdalom elkerülése érdekében a szervezet önvédelmi mechanizmusként meszet termel, hogy távol tartsa egymástól a két ízfelszínt. A meszesedés azonban a mozgástartomány kóros beszűküléséhez és egyéb problémák kialakulásához vezet.
Ha szeretné mélyebben is megérteni a gerincprobémák kialakulásának mechanizmusát, tekintse meg oktatóvideónkat!