Menu
z emberi lábfejet 26 csont építi fel, közülük a sarokcsont a legnagyobb. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél komoly behatásnak van kitéve. A szakértők szerint járáskor a testsúly 1.25-szöröse, futáskor a 2.75-szöröse nehezedik a lábunkra. Éppen ezért ez a terület sérülékenyebb és fájdalma jelentősen befolyásolja az állapotunkat.

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/sport_egeszseg/9152/a-sarokfajdalom-okai-es-kezelese

A sarok biztosítja a test támasztékát, így minden egyes lépésnél komoly terhelésnek van kitéve. Járáskor a testsúly 1.25-szöröse, futáskor 2.75-szöröse nehezedik sarkunkra, így érhető, miért olyan sérülékeny ez a terület.

Ha egész nap, sőt, már ébredéskor is kínzó, lüktető fájdalmat érzünk a lábukban vagy a sarkukban, könnyen elképzelhető, hogy a plantaris fasciitisz elnevezésű betegségben, azaz a talpi bőnye gyulladásában szenvedünk. A talpon átívelő vastag kötőszöveti szalag (talpi bőnye) gyulladása igen gyakori betegség. Ez a degeneratív elváltozás, amely a lábboltozatot megtámasztó kötőszövetes szalagot érinti, általában a fokozott igénybevétel, túlterhelés, ismétlődő megerőltetés következtében alakul ki, és a sportolóktól (pl. maratoni futók) az ülő életmódot folytatókig bárkit érinthet. Komoly kockázatot jelent azonban a túlsúly és a nem megfelelő (túl magas vagy túl alacsony) sarkú cipő viselése. A túlterhelés következtében a kötőszöveti szalag a normális 2-4 mm vastagságúról akár 6-10 mm-nyire is vastagodhat. A kór legjellemzőbb tünete, hogy már reggel jelentkezik a fájdalom, amely később a nap során mérséklődik (mintegy bejáratódik), azonban hosszú álldogálás vagy lépcsőzés során ismét rosszabbodik.

Megelőzésként válasszunk megfelelő cipőt sportoláshoz és hétköznapra egyaránt. Kerüljük a túl magas és a túl lapos talpú cipőket,ezek mindegyike drasztikusan terheli a talpat Ha sportolunk, a megfelelő bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét. Érdemes leadni az esetleges túlsúlyból, ugyanis így kisebb lesz a terhelés, amely a lábunkat éri.

Konzervatív (műtét nélküli) kezelésként láb- és lábujjgyakorlatokat, masszázst, nyújtást, lökéshullám terápiát és lágylézer kezelést ajánlunk. A betegek 90 százalékánál a konzervatív  kezelés hatására néhány héten belül jelentős javulást érhetünk el.