Kevesen tudják, de nem születünk „lúdtalpasnak”. Jellemzően életünk első éveire vezethető vissza e rendellenesség kialakulása. A kisbabák telitalppal jönnek világra, lábboltozatuk az állás, járás és az egyensúlyozás közben, az izmok erősödésének hatására fejlődik ki. Lúdtalp akkor alakul ki, ha az izom és szalagrendszer nem erősödik megfelelően, így nem képes megtartani a test súlyát. Igen sokat tehetünk tehát azért, hogy gyermekünkből egészséges felnőtt váljék!
Testünk alapja a talp. Ha lábboltozatunk nem egészséges, rossz irányba befolyásolja a teljes mozgásrendszer, elsősorban a térd, a csípő és a gerinc működését. Mindez nem csupán esztétikai probléma, hisz komoly betegségek, többek közt ízületi kopás, bokasüllyedés, gerincferdülés kialakulásához, illetve az állóképesség jelentős csökkenéséhez is vezethet. Épp ezért igen fontos, hogy már kisgyermekkorban, a lábboltozatok kialakulásakor kellő hangsúlyt helyezzünk a megelőzésre.
Nézzük meg, miért gyengülhetnek már gyermekkorban a szalagok, izmok!
Bár – mint említettem – a láb boltozatai járás és egyensúlyozás közben alakulnak ki az izmok erősödésével párhuzamosan, paradoxnak tűnő módon mégis leginkább a korai felállítás és járatás vezet a baba izmainak és szalagjainak meggyengüléséhez. Ilyenkor ugyanis sem az izmok, sem a szalagok nem elég erősek még ahhoz, hogy megtartsák a testet, így a túlterhelés következtében megnyúlhatnak, gyengülhetnek. Az izmok a vízszintes mozgások (mászás, kúszás) hatására erősödnek meg annyira, hogy a baba képes legyen magától is felemelkedni. Ha siettetjük ezt a folyamatot, sokat ártunk gyermekünknek.
Hasonlóan káros a korai cipőviselés, vagy a kemény, sima talajon mezítláb való hosszas állás, járatás, ezek ugyanis ellustítják a láb izmait. A korai cipőviselés káros hatása nem igényel különösebb magyarázatot, az azonban érdekes kérdés, miért gyengíti az izmokat az egyenes talajon való járás. Nos, sima talajon a láb izmainak jelentős részét nem használjuk, hisz nem kell egyensúlyoznunk ahhoz, hogy talpon maradhassunk. A járás közben használt izmok erősödnek, a „használaton kívüliek” ugyanakkor elsatnyulnak, így rövidesen megbomlik az izomegyensúly.
Mindezeken felül a túlsúly is lúdtalp kialakulásához vezethet, hisz ugyanúgy többletterhet ró a lábra, mint a korai járatás, hatására tehát megnyúlhatnak a talp szalagjai.
Mit tehetünk a lúdtalp kialakulása ellen?
A megelőzés legfőbb eszköze a megfelelő izomerő kialakítása, illetve a boltozat védelme a túlterheléstől.
- A baba pontosan tudja, mikor jött el az ideje annak, hogy felüljön és felálljon. Ne siettessük egyiket sem! Hagyjuk minél hosszabb ideig kúszni-mászni!
- Fél éves kor után lehetőleg minél kevesebb ideig legyen járókában. Hagyjunk teret a szabad mozgáshoz, és csökkentsük a korai felállás lehetőségét!
- Lehetőleg egyáltalán ne használjunk járássegítőket!
- Eddzük rendszeresen a talpizmokat! Kisbabáknál simítással, masszírozással tudjuk segíteni az izom erősödését, nagyobb gyermekeknél lábujjon és sarkon járással, apróbb tárgyak lábujjakkal történő felszedegetésével. Kérjük szakember segítségét a gyakorlatok összeállításához!
- A későbbiek során - amikor csak lehet - járjon a gyermek mezítláb, természetes talajon! Az egyenetlen talajon való egyensúlyozás, illetve a fűszálak, kavicsok ingerlő hatása segíti az izmok erősödését.
- A megfelelő cipő kiválasztásához szintén kérjük szakember segítségét! Általánosságban elmondható, hogy mind a puha, mind a kemény talpú cipő viselésének vannak előnyei és hátrányai is. Az tűnik legjobb megoldásnak, ha váltogatjuk a lábbeliket, ugyanakkor nagyon fontos, hogy továbbra is sokat járjon mezítláb a gyermek, főképp természetes talajon.
Bár a hangsúly ezidáig elsősorban a megelőzésen volt, akkor se keseredjünk el, ha már kialakult a lúdtalp! Megfelelő terápiával a „jobb későn, mint soha” elvét követve akár felnőtt korban is sikerrel vehetjük fel, sőt, érdemes is felvennünk a küzdelmet a láb statikai elváltozásai – köztük a lúdtalp – ellen. Egy egyszerű, otthon is végezhető gyakorlatsor kinesio tape terápiával kombinálva hatékony segítség lúdtalp ellen.