Menu

 „Évek óta járok orvosról-orvosra, szedem a fájdalomcsillapítókat, rendszeresen felkeresem a masszőrömet/csontkovácsomat, mégis folyamatosan fáj a nyakam/ vállam/fejem. Úgy látszik, bele kell nyugodnom, hogy az én problémámon nem lehet segíteni.”

Számos beteg keresi fel rendelőnket nap mint nap, szinte szó szerint ugyanezekkel a szavakkal indítva a beszélgetést. Nos, hatalmas tévedés! A nyakproblémák szinte kivétel nélkül megszüntethetőek, vagy tartósan és jelentősen csökkenthetőek, ám a különféle passzív kezelések (masszázs, fájdalomcsillapító gyógyszerek és hasonló, rendkívül kényelmes módszerek) önmagukban nem alkalmasak arra, hogy valódi megoldást nyújtsanak. Jóval mélyebbre kell hatolnunk, elsősorban a krónikus fájdalom kiváltó okát kell megtalálnunk és kezelnünk, enélkül ugyanis a fájdalom újra és újra visszatér. Komplex nyakprogramunk célja, hogy a tünetek átmeneti csökkentése helyett a valódi gyógyulásra helyezze a hangsúlyt.

 

 

Hogyan segít komplex nyakprogramunk?

  • Az első és legfontosabb lépés az alapos és minden részletre kiterjedő állapotfelmérés. Nem elegendő ugyanis pusztán rápillantani a betegre ahhoz, hogy megtudjuk, mi okozza a problémát. Az érintett terület vizsgálata mellett felmérjük a teljes gerinc állapotát, megnézzük testtartását, járását, rákérdezünk életmódjára, szokásaira. Az állapotfelmérés során azonosítjuk a probléma forrását, majd részletesen és érthetően, a lehető legkevesebb latin kifejezést használva Laughing elmagyarázzuk a kialakulás okait illetve azt, hogy mit kell tenni a gyógyulás érdekében rövid és hosszú távon egyaránt.
  • Ha csak megelőzni szeretné a betegség kialakulását, az állapotfelmérést követően mindössze egy vagy két alkalom során - a helyes testtartás és a helyes ülés, illetve egy rövid kompenzációs gyakorlatsor megtanításával - minden szükséges eszközt a kezébe adunk ahhoz, hogy a későbbiekben is meg tudja őrizni gerince egészségét.
  • Ha már kialakult valamilyen gerincbetegség, személyre szabott, komplex programra van szükség. Ez esetben szintén a helyes testtartás beállításával kezdjük a terápiát. Ezt követi a korrekciós mozgásprogram és a szükséges izomlazító módszerek összeállítása és betanítása, s a kezeléseket a gerinc manuális tehermentesítésével (lágyrész manuálterápia), illetve szükség esetén más terápiás eszközökkel egészítjük ki. A nyakprogram során arra helyezzük a hangsúlyt, hogy Ön minél gyorsabban, akár már néhány alkalom alatt elsajátítsa az otthoni kezeléshez szükséges tudást és gyakorlatot ahelyett, hogy  hónapokig/évekig járna különféle költséges (és sok esetben kevéssé hatékony) kezelésekre.

Miért van szükség komplex terápiára a nyakproblémák kezelése során?

Bizonyára Ön is tapasztalta, hogy a „hagyományos” módszerek, masszázsok, fájdalomcsillapító gyógyszerek és krémek csupán átmeneti segítséget nyújtanak, a probléma rövid időn belül visszatér, sőt, folyamatosan súlyosbodik. Az alábbiakban segítséget kívánunk nyújtani Önnek oly módon, hogy elmagyarázzuk, mi az oka a krónikus nyakproblémák kialakulásának. Végigolvasva az oldalt, pontosan fogja érteni azt is, hogy miért nem javul tartósan az állapota pusztán a masszázstól vagy a csontkovácsnál tett látogatásoktól. A megértés már önmagában is igen fontos előrelépés, hisz a tapasztalat azt mutatja, hogy az ember csak akkor képes hatékonyan harcolni, ha alaposan megismeri az „ellenséget”.

A napjainkban népbetegségnek számító állandósult, vagy rendszeresen jelentkező nyakfájdalom, nyakmerevség és kínzó fejfájás néhány évtizeddel ezelőtt szinte ismeretlen jelenség volt. A mobiltelefonok és a számítógép megjelenésével, a 8 órás irodai ülőmunkával és a további jó néhány órás, internet vagy a facebook fölötti otthoni görnyedéssel azonban sikerült elérnünk, hogy ma már nagyítóval keresve sem igen találhatunk egészséges gerincű embert.

Hogyan vezet egyenes út az ülőmunkától a gerincbetegségekhez?

Amikor leülünk egy székre és szemünket rászegezzük az előttünk álló monitorra, testtartásunk a fiziológiáshoz képest általában jelentősen megváltozik. Fejünket előretoljuk, hátunk pedig hatalmas kérdőjellé görbül. Ha napi 8-10 vagy még több órát töltünk ebben a testhelyzetben, rendkívül okos szervezetünk hosszú távon alkalmazkodik, a nyak hátsó részének izmai rövidülnek és feszülnek, az elülső részek izmai túlnyúlnak és gyengülnek, így megbomlik a nyaki szakasz izomegyensúlya. Hamarosan azt vesszük észre, hogy már álló helyzetben is jócskán előrébb van a fejünk, mint kellene. Ahelyett, hogy a gerinc tetején csücsülne megfelelően alátámasztva, az izomegyensúly megbomlásának „köszönhetően” tekintélyes mértékben előreszegeződik. Mindez sajnos nem csupán esztétikai probléma, sőt, a legsúlyosabb következmény nem is csak a krónikus fájdalom vagy a nyak hátsó részén kialakult ún. banyapúp. Az előrehelyezett fejtartás komoly gerincbetegségek kiváltó oka lehet.

 

Miért is fáj a nyakunk?

Az izomegyensúly megbomlása miatt az előrehelyezett fej súlyát szinte kizárólag a nyak hátsó részének izmai viselik ahelyett, hogy a súly arányosan oszlana el a nyaki izmok közt. A teherviselő izmok folyamatosan feszülnek, így az adott területen jelentősen romlik az anyagcsere. Az izmok, szövetek nem jutnak tápanyaghoz, a salakanyagok pedig nem tudnak eltávozni. A felhalmozódó salakanyag nyomást gyakorol a fájdalomérzékelő receptorokra, így ördögi körként kialakul a krónikus nyak és vállfájdalom.

És hogyan lesz az előrehelyezett fejtartásból súlyos gerincbetegség?

Középiskolai tanulmányaikból valószínűleg sokan emlékeznek még az erőkar fogalmára. Amennyiben a fej helyes pozícióban, azaz a vállak fölött helyezkedik el, nem jelent különösebb terhelést az azt megfelelően alátámasztó gerinc (és nyaki izmok) számára. Minél távolabb (erőkar) helyezkedik azonban el a test súlyvonalától (az egyszerűség kedvéért tekintsük most súlyvonalnak a gerincet), annál nagyobb terhet ró annak cipelése a nyaki izmokra illetve a gerincre. Ha kissé bonyolultnak tűnik a magyarázat, gondoljon arra, mennyivel nehezebb egy teli bevásárlószatyrot maga előtt tartani (erőkar), mint egyszerűen csak a teste mellett lógatni. Pontosan ugyanez a helyzet a fejünkkel is.

Sem a nyak izmai, sem a csigolyák és porckorongok nincsenek felkészülve a tartós és jelentős túlterhelésre. Az izmok túlterhelése a fent leírtaknak megfelelően krónikus fájdalomhoz vezet. A csigolyák, ezáltal pedig a köztük lévő folyadékkal teli porckorongok állandósult túlterhelése ugyanakkor egyenes út a degeneratív gerincbetegségek (meszesedés, porckopás, porckorong ellapulás, sérv stb.) kialakulásához. A rugalmas, folyadékkal teli porckorongokra ugyanis előrehelyezett fejtartás esetén a fiziológiásnál jóval nagyobb teher hárul, így azok törvényszerűen ellapulnak és kiboltosulnak a csigolyák közül. Ezt a jelenséget hívjuk porckorong ellapulásnak (protrusio). Csupán idő kérdése, hogy az ellapult, kiboltosult porckorong külső, rostos gyűrűje kiszakadjon és bekövetkezzen a porckorongsérv.

Mit tehetünk a fájdalom és a betegségek elkerüléséért?

A fentiekből talán már az Ön számára is egyértelművé vált, miért nem elegendő egy jól eső masszázs vagy fájdalomcsillapító gyógyszer sem a megelőzésre, sem a már kialakult probléma kezelésére. Könnyen belátható, hogy a napi 8-10 órán keresztül gyötört, krónikusan feszes nyaki izmok számára egy-egy 10-20 perces masszázs bizony édeskevés, a csigolyák, porckorongok túlterhelésén pedig ugyanúgy jóformán semmit sem változtat, mint a gyógyszeres kezelés. Az egyetlen tartós és valódi megoldás a kiváltó ok, a folyamatos túlterhelés megszüntetése, azaz a helyes testtartás (és ülés) technikájának elsajátítása, majd ezt követően a megbomlott izomegyensúly visszaállítása személyre szabott korrekciós mozgásprogrammal. Ezt a célt szolgálja komplex nyakprogramunk.