Menu

A szülő nők jelentős részét, kutatások szerint több mint a felét érinti az egyenes hasizmok szétválása (rectus diastasis), amely sajnos nem csupán esztétikai probléma. Az elváltozás kezelése nélkül komoly gerincproblémák, állandósult deréktáji fájdalom, sőt, akár nőgyógyászati betegségek és vizelet visszatartási zavarok is kialakulhatnak.

 

Mi az a rectus diastasis?

A rectus diastasis az egyenes hasizom rostjainak hosszanti szétválását jelenti. Ilyenkor az izmokat hosszában összetartó hártya megnyúlásával a hasizmok közt kisebb-nagyobb rés keletkezik. Komolyabb problémáról akkor beszélhetünk, ha a rostok szétválása meghaladja a 2 ujjnyi távolságot. Miután a has izomzata biztosítja a gerinc elülső „támfalát”, ennek elgyengülése, deformitása súlyos statikai problémát, izomegyensúly megbomlást okozhat, és hosszú távon súlyos és fájdalmas mozgásszervi, valamint nőgyógyászati betegségek kialakulását idézheti elő. 

Miért nyílik szét a hasizom?

Terhesség során a magzat növekedésével egyenesen arányosan tágul a hasfal, akár 40-50 cm-rel is nőhet a kismamák derékbősége. Ezzel párhuzamosan megnyúlik, elvékonyodik, és két oldalra tolódik a has középső részén futó ún. egyesen hasizom (rectus abdominis).  Mindez természetes folyamat, ám bizonyos tényezők – elsősorban a túlsúly, nehéz tárgyak gyakori emelése, a helytelen testtartás és a gyenge kötőszöveti felépítés – elősegítik a fiziológiásnál nagyobb mértékű szétnyílást, majd a rostok szétválását, azaz a rectus diastasis kialakulását. 

Mik a tünetek?

A leglátványosabb jel a szülést követően a hasfal elődomborodása a köldök és a szegycsont között, illetve a hasprésre (erőlködés, székelés) fokozódó duzzanat a köldök területén.

Hogyan tudhatjuk meg, hogy kialakult-e a probléma?

A vizsgálat roppant egyszerű, akár saját magunk is elcégezhetjük. Feküdjünk a hátunkra felhúzott térdekkel, talpak a földön támaszkodnak egymás mellett. Emeljük meg fejünket, így előredomborodnak a hasizmok. Keressük meg a köldökünket, és futtassuk végig a köldök vonalán ujjainkat. Ha az izmok mentén elválást, rést észlelnénk, ujjainkkal vizsgáljuk meg a távolságot a két izomrost közt. Ha 2 cm-nél nagyobb a rés, feltétlenül forduljunk szakemberhez!

Hogyan előzhetjük meg terhesség során az izomrostok szétválását?

  • Kerüljük mindazon tevékenységeket, amelyek hasi nyomásfokozódással járhatnak! Ne emeljünk nehéz tárgyakat, súlyos bevásárlókosarakat, sőt, a gyermekek emelgetését is kerüljük!
  • Erőkifejtés közben soha ne tartsuk vissza a levegőt! Mindig lélegezzünk ki lassan, puhán, így csökkentjük a hasi nyomásfokozódást!
  • Próbáljuk meg elkerülni a túlzott súlygyarapodást!
  • Földről, ágyról mindig úgy keljünk fel, hogy előbb az oldalunkra fordulunk, majd a karunkkal segítjük magunkat talpra!
  • Figyeljünk a helyes testtartásra! Érdemes szakember segítségét kérni, aki megtanítja, hogyan kell helyesen ülni, állni!
  • Kiemelten fontos a haránt hasizom állapotnak megfelelő tréningéje. Forduljunk gyógytornászhoz, mozgásterapeutához, aki megtanítja a szükséges gyakorlatokat, és ezek helyes végzését!
  • Rendkívül hatékony segítség a kinesio tape alkalmazása már a terhesség második trimeszterétől. A szalag nem csupán a megelőzésben, hanem a gyógyításban is fontos szerepet játszik. Direkt úton segíti ugyanis a szétvált rostok újbóli egyesülését, regenerációját. A kineziológiai szalagot minden esetben szakember ragassza fel!
  • Naponta többször is végezzük el az alábbi gyakorlatot: álló helyzetben egy hosszú és mély kilégzéssel billentsük hátra a medencét, azaz közelítsük a szeméremcsontot a köldök felé, miközben e megfeszítjük a hasat. Tartsuk meg ezt a helyzetet 3-4 másodpercig, majd ismételjük meg nyolcszor.

Mit tegyünk, ha rectus diastasis tüneteit észleljük magunkon?

Az egyenes hasizom szétválásának legfőbb terápiája az egyenes hasizom centralizációja a has izomzatának szisztematikus megerősítésével. Semmiképp ne kísérletezzünk azonban házilagos módszerekkel, internetről ellesett gyakorlatokkal, mert jelentősen árthatunk magunknak! A legtöbb klasszikus hasizomgyakorlat ugyanis kifejezetten ellenjavallt a hasizmok szétválása esetén. Feltétlenül forduljunk gyógytornászhoz/mozgásterapeutához, aki az állapotfelmérést követően összeállít egy személyre szabott mozgásprogramot, amelyet akár otthon is végezhetünk. A megfelelő kezeléssel és a szorgalmas gyakorlással akár néhány hét alatt jelentős javulást érhetünk el.